Boşanma Davası Ücretleri

0
2304
Boşanma Davası Ücretleri
Boşanma Davası Ücretleri

Boşanmak, çiftlerin birbirlerinden ayrılarak medeni durumlarını bekâr olarak güncellemeleri anlamına gelmektedir. Fakat bu durum yazılandan daha karmaşık süreçlere gebe kalabilmektedir. Hukukta iki türlü boşanma davası bulunmaktadır. Anlaşmalı olan boşanma davaları çiftleri de çiftlerin haklarını savunan avukatları da yormamaktadır. Ancak bir de çekişmeli olan boşanma davaları bulunmaktadır. Bu tür davalarda yargılama süreci de değişik şekilde ilerlemektedir. Üstelik boşanma davası ücretleri de dava türüne göre değişim göstermektedir. Ücretlerin değişim göstermesinde adli birimlerin harcamış oldukları zamanlar önemli yer tutmaktadır.

Hemen Boşanma Davası Ücretleri hakkında bilgi almak için İzmir Boşanma Hukuk Bürosu araması yap 0541 784 04 42

Boşanma Davası Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Boşanma davası ücretlerinin belirlenmesi için öncelikle davanın ne şekilde ilerleyeceğinin bilinmesi gerekmektedir. Bazı davalarda taraflar boşanma konusunda istekli davranmaktadır. Böylece mal paylaşımı, nafaka ya da velayet konusunda kısa toplantılar neticesinde ortak noktalarda buluşmak mümkün olmaktadır. Anlaşmalı boşanma davası kapsamında yürütülen bu gibi davalarda ücretler daha aşağı rakamlardan oluşmaktadır. Ancak taraflardan birinin boşanmak için istekli olmaması ya da iki tarafın da istekli olmasına karşın mal paylaşımı, nafaka veyahut velayet konularında anlaşma sağlanamaması da mümkündür. Anlaşmaların sağlanamaması halinde çekişmeli boşanma sürecine başlangıç yapılmaktadır. Bu gibi durumlarda avukatlar karşı tarafı ya da hâkimi ikna etmek zorundadır. Hakların korunması açısından delillerin sunulması da gerekliliklerden biridir. Hem davanın süresinin uzaması hem de avukatların daha çok mesai yapması yüzünden çekişmeli olan davalar daha yüksek miktarlar anlamına gelmektedir.

Boşanma Davalarında Ücretler Yüksek Mi?

Çiftlerin boşanma davası ücretleri hakkında rakamların yüksek olup olmadığını merak ettikleri bir gerçektir. Davalar genellikle baroların tavsiye ettiği rakamlar sınırında gerçekleştiği bilinmektedir. Ancak genellikle dava değerinin %15’i değerinde olan rakamlar değişim gösterebilmektedir. Standart olarak yürütülen prosedürlerde ödenmesi gereken tutarlar bireyleri zorlamamaktadır. Ancak pek çok dava standardın dışına çıkmaktadır. Böyle durumlarda vatandaşlar velayet ve mal paylaşımı konusunda müşkül olmamak için en iyi avukatlardan destek almaktadır. Popüler avukatların ücretleri ise diğerlerine göre yüksektir. Yani bireylerin sadece boşanma davalarının türü değil destek aldıkları avukatların durumu da ödenmesi gereken ücretlerin belli olmasında önemli bir etkendir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin